Měsíček lékařský

19. února 2015 v 15:02 | ada.cat |  Léčivé účinky ovoce, zeleniny a bylin


Měsíček lékařský čeleď: hvězdnicovité (Asteraceae)

Název latinský název: Calendula officinalis L.
Lidové názvy: krušínek, nechtík, kalendule, nepravý šafrán, deštná bylina, pazourky, sluníčko, bradavičné koření, krusíček, pampalík, prstenčitá květina, ruský penicilín, slunovín, slunovrat, umrlčí karafiát, umrlčí květ.


Popis
Měsíček je letnička, dorůstá do výšky 50 - 80 cm. Má vřetenovitý kořen, hranatou, větvící se lodyhu s přisedlými listy, které mají celokrajnou čepel. Květenství se skládá ze zeleného kalichu, obvodových jazýčkovitých květů temně oranžové nebo žluté barvy a z vnitřních rourkovitých květů. Obvodové květy jsou uspořádány do dvou nebo tří kruhů. Jsou-li květy měsíčku ráno po sedmé hodině zavřené, bude ten den pravděpodobně pršet. Lodyha a listy jsou šťavnaté a na omak lepkavé. Plodem je srpovitě zkroucená nažka.

Výskyt
Měsíček vyhledává propustné hlinitopísčité půdy bohaté na živiny. Svědčí mu slunné místo nebo polostín. U nás se s ním setkáme převážně na zahrádkách, občas zplaňuje a roste na rumištích a polích.

Obsažené látky
Karotenoidy, silice, triterpenové saponiny, flavonoidové glykosidy, hořčina calenden, kyselina salicylová, vitamín C, pryskyřice, sliz, flavonoidy a seskviterpen calendin.

Sběr a sušení
Sbíráme tmavě oranžové květy buď celé s kalichem nebo jenom obvodové jazýčky od poloviny června do konce srpna, někdy i počátkem září, podle počasí.
Květy sbíráme nejlépe těsně před polednem za slunečného počasí.
Sušíme je přirozeným teplem v suché a vzdušné místnosti na sušících platech, umělým teplem sušíme měsíček při maximální teplotě 35°C.
Skladujeme ho ve skleněné vzduchotěsné nádobě a na tmavém místě, na světle rychle ztrácí své léčivé účinky.

Další zpracování obklad odvar, výplach, mast, tinktura, čaj, olej, koupel, čerstvá šťáva, listy, porost.

Více zde: http://www.lecivapriroda.cz/herbar/
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 stuprum stuprum | Web | 18. dubna 2015 v 13:36 | Reagovat

Měsíček opravdu pomáhá a léčí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama